Chińskie robotyczne ramię satelitarne budzi obawy USA: Wojsko USA | Amna fayyaz | Jul, 2023

Dowódca amerykańskiego dowództwa kosmicznego ostrzega przed możliwościami kosmicznymi Chin

Photo by NASA na Unsplash

Amerykańskie wojsko wyraziło zaniepokojenie postępami Chin w zakresie zdolności kosmicznych, szczególnie podkreślając satelitę wyposażonego w robotyczne ramię, które może unieszkodliwić satelity wroga. Generał James Dickinson, dowódca U.S.U.S. Space Command, odniósł się do tych obaw w swoich przygotowanych uwagach przed Senacką Komisją Służb Zbrojnych.

Jednym z satelitów budzących obawy jest Shijian-17 (SJ-17), chiński satelita eksperymentalny, który ma być wykorzystywany do komunikacji, nadawania i obserwacji kosmicznych śmieci. Jednak zachodnie organizacje, w tym Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, zauważyły jego “nietypowe zachowanie” na orbicie.

Generał Dickinson podkreślił potencjalne wykorzystanie kosmicznej technologii ramion robotycznych do chwytania innych satelitów, co budzi obawy o bezpieczeństwo. Wspomniał również o posiadaniu przez Chiny wielu naziemnych systemów laserowych, które mogą potencjalnie oślepić lub uszkodzić systemy satelitarne.

Zdolność Chin do wyłączania amerykańskich satelitów jest istotna, ponieważ uważa się, że przyszłe konflikty mogą zostać rozstrzygnięte w ciągu pierwszych minut pierwszego dnia, a obie strony będą próbowały wyłączyć narzędzia komunikacyjne wroga, w tym Globalny System Pozycjonowania (GPS).

Wojsko USA w dużym stopniu polega na GPS w zakresie pozycjonowania, nawigacji i pomiaru czasu w swoich operacjach, a zakłócenie komunikacji cyfrowej mogłoby szybko wyeliminować przewagę USA w domenie wojskowej.

Oprócz zdolności satelitarnych, generał Dickinson podkreślił rozwój przez Chiny zdolności zagłuszania i cyberprzestrzeni, ukierunkowanej broni energetycznej, zdolności orbitalnych i naziemnych pocisków antysatelitarnych. Wspomniał również, że Iran i Korea Północna pracują nad zwiększeniem swoich zdolności w zakresie wojny elektronicznej, aby zagłuszać GPS.

Podczas przesłuchania senator Angus King zasugerował, że konstelacja małych satelitów, a nie dużych i drogich, może być trudniejsza do unieszkodliwienia na początkowych etapach konfliktu.
Generał Dickinson zgodził się, stwierdzając, że sieć małych satelitów na orbicie zapewniłaby bardziej odporne i redundantne możliwości komunikacji, wywiadu, nadzoru i rozpoznania.

Generał Dickinson podkreślił znaczenie domeny kosmicznej jako areny działań wojennych i podkreślił potrzebę skutecznego monitorowania i rozumienia działań w kosmosie. Dowództwo Sił Kosmicznych USA wykorzystuje kombinację satelitów i zasobów naziemnych do śledzenia obiektów i analizowania zdolności i zamiarów przeciwników.

Jednak rosnąca liczba satelitów komercyjnych stwarza ryzyko zatorów i potencjalnych kolizji. Generał Dickinson ujawnił, że codziennie śledzonych jest około 32 000 odłamków, z czego prawie 7 000 to aktywne lub wycofane ładunki satelitarne.

Według raportu Congressional Research Service, chińska modernizacja wojskowa nadała priorytet celowaniu we wrogie satelity i systemy komunikacyjne, aby zakłócić łączność systemów uzbrojenia i wymianę danych.

Aby to osiągnąć, Chiny utworzyły w 2015 roku Strategiczne Siły Wsparcia, łączące funkcje cybernetyczne, kosmiczne i wojny elektronicznej w swoich siłach lądowych, powietrznych, morskich i rakietowych.

Ponieważ Chiny nadal rozwijają swoje zdolności kosmiczne, amerykańskie siły zbrojne pozostają czujne i starają się zwiększyć swoje zrozumienie i zdolności w domenie kosmicznej, aby przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom.

Jestem Amna Fayyaz proszę za mną i subskrybować proszę mnie odwiedzić link polecający to mi bardzo pomoże

Ta historia została opublikowana na Generatywna sztuczna inteligencja. Proszę połączyć się z nami na LinkedIn aby otrzymywać najnowsze historie i spostrzeżenia dotyczące sztucznej inteligencji bezpośrednio w swoim kanale. Wspólnie kształtujmy przyszłość sztucznej inteligencji!