Hongkong stara się zostać globalnym centrum kryptowalut: Tworzenie podstaw dla ekspansji STO

W ambitnym dążeniu do stania się globalnym centrum kryptowalut, rząd Hongkongu czyni znaczne postępy. Minął miesiąc od oficjalnego uruchomienia systemu licencjonowania Virtual Asset Trading Platform (VATP) w dniu 1 czerwca. W międzyczasie urzędnicy rządowi wskazali również na plany wprowadzenia ram regulacyjnych dla stablecoinów do końca 2024 roku. Teraz Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych w Hongkongu (SFC) ujawnia zamiar zliberalizowania polityki związanej z oferowaniem tokenów zabezpieczających (STO).

Podczas niedawnego wywiadu z firmą Elliptic zajmującą się analizą blockchain, dyrektor działu licencjonowania i szefowa jednostki Fintech w SFC, Clara Wong, stwierdziła, że wkrótce pojawi się aktualizacja rewidująca stanowisko SFC w sprawie STO, stanowisko ustalone po raz pierwszy cztery lata temu w 2019 roku.

Rzeczywiście, w 2019 r. SFC początkowo wprowadziła przepisy dotyczące STO, kategoryzując je jako “określone emisje tokenów z tradycyjnymi atrybutami oferty papierów wartościowych”. Oznaczenie to jest objęte istniejącym rozporządzeniem w sprawie papierów wartościowych i kontraktów terminowych, chyba że jest wyłączone. STO obejmują wykorzystanie technologii blockchain do cyfrowego reprezentowania własności aktywów (takich jak złoto lub nieruchomości) lub praw ekonomicznych (takich jak prawa do zysku lub podziału dochodu).

W tamtym czasie SFC ograniczyła dystrybucję tokenów zabezpieczających, głównie do profesjonalnych inwestorów, takich jak zamożni klienci i inwestorzy instytucjonalni. Brokerzy sprzedający je musieli posiadać licencję finansową i uważać te tokeny za “złożone produkty”. W związku z tym konieczne było podjęcie dodatkowych środków ochrony inwestorów, w tym przeprowadzenie badania due diligence dla klientów, dostarczenie prawidłowych informacji związanych z STO i wyraźne ujawnienie powiązanego ryzyka.

Obecnie SFC planuje zdeklasyfikować STO lub RWA jako “produkty złożone”. Posunięcie to może potencjalnie złagodzić ograniczenia nałożone na brokerów i rozszerzyć sprzedaż nie tylko na profesjonalnych inwestorów, ale także na inwestorów detalicznych. Analitycy cytowani przez “Wu said blockchain” sugerują, że ruch ten może wywołać nową falę entuzjazmu RWA.

W miarę jak Hongkong przyjmuje postępowe stanowisko w sprawie kryptowalut i wirtualnych aktywów, miasto przygotowuje się do przekraczania granic, rozszerzając zasięg STO poza profesjonalnych inwestorów i przyjmując udział inwestorów detalicznych. Ta liberalizacja polityki STO sygnalizuje zaangażowanie Hongkongu we wspieranie zróżnicowanego i integracyjnego ekosystemu kryptowalut, wzmacniając jego ambicję stania się globalnym centrum kryptowalut.