Represje i opór w Azji: “Wolność zawsze zwycięży

Czerwiec 2023 w regionie Azji i Pacyfiku: Podsumowanie wolności słowa opracowane przez regionalnego redaktora IFEX, Monga Palatino, na podstawie raportów członków IFEX i wiadomości z regionu.

Reporterka Wall Street Journal Sabrina Siddiqui zadaje pytanie prezydentowi USA Joe Bidenowi podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Indii Narendrą Modim w Białym Domu w Waszyngtonie, 22 czerwca 2023 r. Anna Moneymaker/Getty Images

Represyjne prawo i polityka są wymierzone w dziennikarzy, poetów, raperów i komików w całej Azji. Spadek wolności mediów w Indiach został podkreślony podczas wizyty premiera Narendry Modiego w Stanach Zjednoczonych. W Hongkongu i Australii doszło do kilku zwycięstw prawnych, podczas gdy w Chinach wybuchły lokalne protesty. W Azji Południowo-Wschodniej uruchomiono nowe platformy promujące prawo do informacji.

Spotlight on India: Wyłączenia Internetu, trolling i prawa cyfrowe

Human Rights Watch i Fundacja Wolności w Internecie opublikowały raport pt. raport szczegółowo opisujący zakres i wpływ przerw w dostępie do Internetu w całym Indiach. Zidentyfikowano w nim 127 przypadków zamknięcia sieci w ciągu ostatnich trzech lat, w tym zablokowanie dostępu do mobilnego Internetu 4G w stanie Dżammu i Kaszmir na 550 dni.

Władze twierdzą, że ich celem jest stłumienie gwałtownych protestów, zapobieganie oszustwom na egzaminach szkolnych, ograniczenie przemocy na tle religijnym i zajęcie się kwestiami prawa i porządku, ale raport ujawnia, że ograniczanie dostępu do Internetu okazało się nieskuteczne w czasach niepokojów politycznych, jednocześnie pozbawiając miliony ludzi dostępu do ważnych usług online.

W raporcie cytowana jest 35-letnia Dalitka, mówiąca o trudnościach, jakie napotkała podczas zakłóceń w dostępie do Internetu.

“Kiedy internet jest wyłączony, nie mam pracy, nie otrzymuję wynagrodzenia, nie mogę wypłacić żadnych pieniędzy z konta, a nawet nie mogę otrzymać racji żywnościowych”.

Grupy medialne zwróciły uwagę na spadek wolności prasy w Indiach podczas wizyty premiera Indii Narendry Modiego w Stanach Zjednoczonych. CPJ podsumował groźby przed którymi stoją dziennikarze w Indiach:

  • Trwające zatrzymanie sześciu dziennikarzy
  • Nękanie mediów krajowych i zagranicznych
  • Nękanie mediów w Kaszmirze
  • Trwająca bezkarność w przypadkach zabitych dziennikarzy
  • Ograniczenia dotyczące mediów cyfrowych

Po zadaniu Modiemu pytania o prawa człowieka podczas konferencji prasowej w Białym Domu, dziennikarka Sabrina Siddiqui została aresztowana. trollowana i nękany przez zwolenników rządu – potwierdzając rosnącą nietolerancję dla krytycznych i niezależnych doniesień w Indiach, na którą zwracają uwagę strażnicy mediów.

W serii artykułów analitycznych, członek IFEX SFLC.in dokonał przeglądu ostatnich orzeczeń sądowych i polityki rządu w sprawie wolności słowa, ochrona danych, powiązanie Aadhaar dane biometryczne z identyfikatorem wyborcy, prawa konsumentów i szerząca się epidemia nadużywanie zasady 16 Zasad IT 2021, które uprawniają władze do ograniczania treści online.

Cenzura i represje w Makau i Hongkongu

Makau rozszerzone prawo bezpieczeństwa narodowego, które obejmuje “każdą osobę” – niezależnie od narodowości – podejrzaną o podważanie bezpieczeństwa narodowego Chin.

Przestępstwa “przewrotu” i “secesji” obejmują teraz czyny bez użycia przemocy, “podburzanie” obejmuje “czyny, które podżegają do udziału w zamieszkach”, a “kradzież tajemnic państwowych” stała się “naruszeniem tajemnic państwowych”. Reporterzy bez Granic proszę powiedzieć że rozszerzenie jego zakresu “czyni go idealnym narzędziem dla rządu do zastraszania i ewentualnego zatrzymywania dziennikarzy, których nie lubią”.

Obawy te mają swoje podstawy, zwłaszcza po tym, jak przyjęcie podobnych przepisów doprowadziło do likwidacji przestrzeni obywatelskiej w Stanach Zjednoczonych. Hongkongu w ciągu ostatnich trzech lat. Znajduje to odzwierciedlenie w zintensyfikowanych represjach i nękanie przed rocznicą masakry na Tiananmen z 4 czerwca 1989 roku. Weteran dziennikarstwa Mak Yin-ting, były przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy Hongkongu należącego do IFEX, został na krótko zatrzymany w Hongkongu. areszcie policyjnym podczas relacjonowania rocznicy.

Nawet nieoficjalny prodemokratyczny hymn protestacyjny “Chwała Hongkongowi” ma zniknął z wielu platform streamingowych po tym, jak rząd złożył wniosek do sądu o zakazanie rozpowszechniania melodii, tekstu i wszelkich adaptacji utworu. W odpowiedzi około 24 globalnych grup społeczeństwa obywatelskiego wysłało petycję. list do firm technologicznych, wzywając je do “zajęcia wspólnego stanowiska przeciwko cenzurze w Hongkongu”. Grupy ostrzegły, że zakaz “miałby katastrofalny wpływ na prawo do wolności słowa i dostępu do informacji nie tylko w Hongkongu, ale na całym świecie”.

“Wolność zawsze zwycięży

Pomimo długotrwałego i systematycznego tłumienia przez Chiny, w czerwcu doszło do prawnych nacisków i aktów solidarności w obronie wolności słowa społeczeństwa.

Sąd najwyższy w Hongkongu uchylił wyrok skazujący dziennikarza Choy Yuk-ling, znanego również jako Bao Choy, pod zarzutem składania fałszywych zeznań podczas badania publicznego rejestru pojazdów podczas protestów w 2020 roku. Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) z zadowoleniem przyjął orzeczenie, w którym stwierdzono, że “żaden dziennikarz nie powinien być oskarżany, a tym bardziej skazywany, za swoje doniesienia”.

Bao Choy był stonowany świętując swoje prawne zwycięstwo:

“Wygrałam w poczuciu sprawiedliwości społecznej. Mamy jednak jasność, że nawet po orzeczeniu sądu najwyższego rząd może zrobić wszystko, aby zmienić grę. To nie jest długotrwałe zwycięstwo”.

Na kontynencie ChinyWedług najnowszego raportu China Dissent Monitor, projektu organizacji członkowskiej IFEX Freedom House, obywatele mogli organizować protesty. Raport odnotowano 2 230 przypadków protestów w okresie od czerwca 2022 r. do kwietnia 2023 r., dotyczących głównie kwestii pracowniczych i mieszkaniowych. W wywiadzie dla Global Voices, Kevin Slaten, który jest kierownikiem programu na Azję w Freedom House, podkreślił, że zdecentralizowany charakter protestów. “Zauważamy występowanie ruchów niescentralizowanych. Tutaj symbolika odgrywa kluczową rolę: ludzie łączą się głównie poprzez obserwację i modelowanie, bez konieczności bezpośredniej komunikacji. Zapożyczanie sloganów i wyrażanie solidarności często wystarcza, by zainspirować sprzeciw”.

W międzyczasie Parlament Europejski zatwierdził rezolucję wzywającą rząd Hongkongu do uwolnienia Apple Daily założyciela Jimmy’ego Lai, który przebywa w areszcie i stoi w obliczu kilku spraw związanych z prawem bezpieczeństwa narodowego. W rezolucji wezwano również władze do “zaprzestania utrudniania pracy wszystkim dziennikarzom”, a także do uchylenia ustawy o bezpieczeństwie narodowym.

W Polsce ambasada Chin próbowała odwołać wystawę prac dysydenckiego chińsko-australijskiego artysty Badiucao, argumentując, że jest to “atak na wizerunek Chin i chińskich przywódców” oraz rani “uczucia Chińczyków”. Zatytułowana “Proszę dobrze opowiedzieć historię Chin”Wystawa nawiązuje do masakry na Tiananmen w 1989 r., przymusowej asymilacji kulturowej Ujgurów i tłumienia protestów w Hongkongu. Michael Caster z ARTICLE 19 Asia Programme powiedział, że “chińscy urzędnicy próbują stłumić Badiucao, ponieważ obawiają się siły prawdy w jego sztuce”. Badiucao napisał na Twitterze, że “wolność zawsze zwycięży”.

Zwycięstwo dla australijskich mediów

An Australijczyk sąd oddalił sprawę o zniesławienie wniesioną przez byłego żołnierza Bena Robertsa-Smitha przeciwko trzem gazetom, które donosiły o rzekomych zbrodniach wojennych popełnionych przez siły australijskie w Afganistanie. W orzeczeniu wskazano, że gazety “wykazały istotną lub kontekstową prawdziwość zarzutów dotyczących zabójstw nieuzbrojonych cywilów w Afganistanie”.

Członek IFEX Media, Entertainment & Arts Alliance powiedział, że wyrok na korzyść dziennikarzy “jest ważnym potwierdzeniem roli dziennikarstwa w badaniu i informowaniu o poważnych sprawach leżących w interesie publicznym”. Zauważył jednak również, że krajowe prawo dotyczące zniesławienia “ma nieodłączne wady”, które podważają pracę dziennikarstwa śledczego.

Artyści atakowani

W AfganistanPoeta i artysta Haseeb Ahrari, znany ze swoich wierszy na temat wolności i patriotyzmu, został aresztowany w Kabulu po przyjeździe z Iranu. To kolejne zatrzymania dziennikarzy, nauczycieli akademickich i pedagogów oskarżonych o sprzeciwianie się restrykcyjnej polityce talibów. Ma Thida, przewodnicząca PEN International’s Writers in Prison Committee, powiedziała potępiła aresztowanie Ahrariego. “W kraju o tak bogatej tradycji literackiej, gdzie poeci są cenieni przez Afgańczyków w każdym wieku, aresztowanie Ahrariego jest tragicznym przykładem tego, jak rządy talibów poprzez represje grożą osłabieniem dziedzictwa kulturowego Afganistanu”.

Popularne Birma raper i artysta hip-hopowy Byu Har został aresztowany po opublikowaniu wideo na Facebooku skarży się na częste przerwy w dostawie prądu, wskazując jednocześnie, że cywilny rząd obalony przez juntę był bardziej skuteczny w dostarczaniu usług. Mizzima News cyt. fana piosenkarki, który ubolewał, że “w naszym kraju ludziom nie wolno mówić prawdy”.

W Sri LankaNathasha Edirisooriya, komik stand-upowy i działacz młodzieżowy był aresztowany na podstawie zarzutów o podżeganie w związku z jej uwagami na temat Pana Buddy i buddyjskich szkół dla dziewcząt podczas występu komediowego. Obrońcy praw człowieka skrytykowali władze za kryminalizację żartu, który nie propagował żadnej nienawiści religijnej, i wskazali, że Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych był wielokrotnie nadużywany do uciszania aktywistów.

Kambodża: Kambodżańskie Centrum Niezależnych Mediów uruchomiło kampanię stronę internetową o nazwie Kamnotra (The Record), która konsoliduje dane publiczne, aby były bardziej dostępne, podsumowuje zamówienia rządowe i dokumentuje spory dotyczące gruntów. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na zapotrzebowanie opinii publicznej na wiarygodne informacje po niedawnym przymusowym zamknięciu niezależnych serwisów informacyjnych i ataku na przestrzeń obywatelską w kraju.

Mongolia: Globe International Center opublikowało ankietę na temat bezpieczeństwa dziennikarzy i wyzwań stojących przed mediami. Respondenci podzielili się trudnościami w uzyskiwaniu informacji i presją psychologiczną, jakiej doświadczają podczas wykonywania swojej pracy. Jeśli chodzi o reformy polityczne, wyniki ankiety wskazywały na potrzebę poprawy otoczenia prawnego kraju i zapewnienia podwyżek płac dla pracowników mediów.

Azja Południowo-Wschodnia: Free Press Unlimited ma partner z siedmioma grupami medialnymi w Azji Południowo-Wschodniej w uruchomieniu programu wspólną platformę do monitorowania ataków na wolność prasy w regionie. Annelies Langelaar wyjaśniła znaczenie tej współpracy. “Ta platforma jest doskonałym narzędziem do dokumentowania obecnej sytuacji w zakresie przemocy wobec dziennikarzy w Azji Południowo-Wschodniej i może być wykorzystywana do promowania zmian, a także, miejmy nadzieję, do zapobiegania ekstremalnym przypadkom, takim jak zabójstwa”.

Pierwotnie opublikowano na stronie https://ifex.org w dniu 3 lipca 2023 roku.