“Obalanie władzy państwowej” w Chinach

Polityka międzynarodowa

Zrozumieć, co Chiny robią swoim krytykom

Prezydent Chin Xi Jinping l autor: Biuro Wykonawcze Prezydenta Rosji l Wikimedia Commons

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) nie zezwala obywatelom na posiadanie jakiejkolwiek formy własności. politycznego sprzeciwu. Jest to represyjny reżim, który więzi każdego, kogo uzna za nielojalnego wobec państwa.

The New York Times niedawno doniósł o sprawie Ruana Xiaohuana, 46-letniego programisty komputerowego, który został uwięziony za anonimową krytykę KPCh na blogu.

Pan Ruan najprawdopodobniej pisał o tajnym bogactwie chińskich przywódców, co jest uważane za bardzo delikatny temat. Pisał również o tym, jak ukryć się przed cyfrowym nadzorem i zatuszować cyfrowe ślady. Czasami nawet wyśmiewał władze za to, że nie udało im się ustalić, kim jest.

Odważył się nawet powiedzieć czytelnikom, by myśleli samodzielnie i nie stosowali się do norm społecznych.

W maju 2021 r. pan Ruan został aresztowany, a cała aktywność na blogu została wstrzymana. KPCh nigdy nie potwierdziła, czy to on prowadził bloga, ale jego żona uważa, że tak.

New York Times podaje:

“Przez 12 godzin funkcjonariusze przeszukiwali mieszkanie… Pan Ruan popełnił przestępstwo obalenia władzy państwowej – niejasno zdefiniowane przestępstwo w Chinach, które jest często wykorzystywane do karania krytyków… Władze oskarżyły pana Ruana o spiskowanie w celu obalenia chińskiego rządu poprzez pisanie artykułów “oczerniających system polityczny naszego kraju”. W lutym sędzia skazał go na siedem lat więzienia”.

Chińska policja l Zdjęcie Angus McIntyre l Creative Commons

Pan Ruan to jedna z wielu historii; w Chinach nie ma wolności słowa.

W kwietniu 2023 r. dwóch działaczy na rzecz praw człowieka, Xu Zhiyong i Ding Jiaxi, zostało aresztowanych. skazani na 14 i 12 lat więzienia za obalenie państwa. Po prostu opowiadali się za większymi swobodami demokratycznymi w Chinach, co nie jest tolerowane przez KPCh.

Według Chińscy obrońcy praw człowieka (CHRD):

“Wykorzystanie art. 105 ust. 2, który przewiduje przestępstwo “podżegania do obalenia władzy państwowej” w celu ścigania wolności słowa, jest od pewnego czasu stałym elementem podejścia rządu do sprzeciwu, jak jasno wynika z raportu opublikowanego dziś przez CHRD. Raport dokumentuje 41 przypadków, w których art. 105 ust. 2 został wykorzystany do prześladowania osób za korzystanie z podstawowych praw człowiekaw szczególności prawa do wolności wypowiedzi. Zgodnie z tym przepisem ludzie zostali zatrzymane, uwięziony lub wysłany do Obozy reedukacji przez pracę (RTL) wyłącznie za korzystanie z wolności słowa”.

Ludzie w Chinach nie mają prawdziwego głosu i nie są w stanie wyrazić swoich prawdziwych uczuć ani pozwolić sobie na otwarte kwestionowanie KPCh. KPCh to brutalny reżim, którego końca nie widać.

Proszę proszę za mną na Medium, aby uzyskać więcej treści politycznych, dziękuję.